« Turek.net.pl Regulamin HydeParku       
   HydePark - www.hp.turek.net.pl
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Aktualnosci Turek
Aktualnosci
Pogoda Turek
Pogoda
Praca Turek
Praca
 FAQFAQ   CzatCzat   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Polska- szkolnictwo i sport...

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum hydepark Strona Główna -> Polityka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Jaki jest pomysł Pawła Sz.?
celujący
0%
 0%  [ 0 ]
bardzo dobry
0%
 0%  [ 0 ]
dobry
16%
 16%  [ 1 ]
dostateczny
33%
 33%  [ 2 ]
mierny
50%
 50%  [ 3 ]
Wszystkich Głosów : 6

Autor Wiadomość
Paweł Sz.
Maniak
Maniak

PostWysłany: Czw Lip 05, 2007 19:07    Temat postu: Polska- szkolnictwo i sport... Odpowiedz z cytatem

... czyli co zrobić, żeby było lepiej?
Początki:
czyli droga do sukcesu
W temacie chcę przedstawić mój system szkolnictwa blisko związanego ze sportem w Polsce, dzięki, któremu moim zdaniem w świecie naszego sportu byłoby dużo lepiej.
Jak wszyscy wiemy w Polsce obowiązuje taki system:
- Zerówki i szkoły podstawowe- 6- 12 rok życia,
- gimnazja- 13- 16 rok życia,
- szkoły średnie i zawodowe- 16-19 rok życia
- szkoły wyższe- 19-->
Ja z miłą chęcią zostawiłbym ten system tylko, bym wprowadził zdecydowane zmiany w sposobie edukacji sportowej.
W każdym Liceum i Technikum bym wprowadził obowiązek założenia drużyn:
- piłki nożnej,
- koszykówki,
- siatkówki,
- + wybrany sport/y (zależny od warunków czyli: baseball, pływanie, hokej na trawie, hokej na lodzie, kajakarstwo, żeglarstwo itd.),
+ lekkoatletyka (obowiązkowa dla wszystkich).
Każda drużyna ze szkół średnich by rywalizowała podczas całego sezonu z innymi drużynami z tego samego województwa, najlepsi z województw by grali o Puchar Polski.
Jak to oczywiście bywa, nie każdy jest dobry w sporcie, więc po Liceum, czy Technikum, uczniowie dobrzy w wybranej dyscyplinie, lub dyscyplinach, kierowaliby się do College'ów, które wystawiałby drużyny w tym samym systemie co szkoły srednie, a uczniowie dobrze się uczący kierowaliby się normalnie na np. Uniwersytety.
W College'ach uczniowie otrzymywaliby wykształcenie wyższe i po zakończeniu nauki mogliby wziąć udział w corocznym drafcie do zamkniętych lig (o tych niżej).
Zamknięte ligi:
czyli zmiana systemu.
Każdy kto się interesuję Polska Piłką Nożną, pamięta sprawę Amiki Wronki, oglądając mecze Groclinu widzi te góra 5-8 tysięcy ludzi, czy pamięta małe epizoty takich drużyn jak np. Ruch Radzionków. Można z tego wywnioskować, ze duży sport w małych miastach nie ma prawa sie utrzymać, a jeśli się utrzymuje to wyglada to mizernie pod względem publiczności.
Myślę, ze lepszym rozwiązaniem byłoby utworzenie zamkniętych lig krajowych.
W każdym mieście, które jest stolicą województwa, zostałby utworzony klub (żeby nie dochodziło do sytuacji typu: Dlaczego do ligi zamkniętej została powołana Legia, a nie Polonia?!), który by się dzielił na odpowiednie sekcje dyscyplin sportowych.
Ligi:
- piłki nożnej,
- koszykówki,
- siatkówki,
miałyby po 16 drużyn,
a mnie popularne w całym kraju dyscypliny jak np. hokej na lodzie, odpowiednio mniej.
Każda drużyna by walczyła o Mistrzostwo Polski.
Zasady draftu:
czyli dążenie do jak największej konkurencji
Z każdego College'u najlepsi gracze, byliby wybierani z pierwszymi numerami w pierwszych rundach draftu przez Najslabsze drużyny, ponieważ wszystko dążyłoby do wyrównania klubów i jak największej konkurencji.
I odpowiednio kluby z sekcjami, odpowiednich dyscyplin wybierałyby:
- piłka nożna- 4-5 zawodników,
- koszykówka- 2-3 zawodników,
- siatkówka- 2-3 zawodników,
itd. to by było zależne od ilości zawodników na boisku/ parkiecie i ilości zmian możliwych w danej dyscyplinie.
Oto tym sposobem co roku otrzymywalibyśmy szeregi młodych, świetnie wyszkolonych zawodników, którzy podejmujac odpowiednie decyzje od najmłodszych lat, dzięki sumiennej pracy mogliby dochodzić do dużych sukcesów, nie tak jak jest teraz.
Zapraszam do dyskusji na temat mojego systemu. I do przedstawiania pomysłów na temat jego udoskonalenia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Orion
Maniak

PostWysłany: Czw Lip 05, 2007 20:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

System slaby, zerzniety z USA niestety

-Lekkaatletyka obowiazkowa ? no way! jest za slaba marketingowo aby byla obowiazkowa.
- system ten ksztalcilby przypakowanych i wyatletowanych debili niepotrafiacych pewnie nawet mowic po Polsku. Jesli chcesz zostawic sposob ksztalcenia taki jak jest teraz to niestety utworzy sie armia imbecyli niestety.
- zbyt duzo zmian jest potrzebnych aby go wprowadzic w zycie - zmiany w finansowaniu szkol, zmiany w ksztalceniu, zmiany w samych szkolach oraz stworzenie i wybudowanie nowych szkol (brak kasy)
- zamkniete ligi to kleska USA - zwlaszcza gracze z MLS trenowani przez coachow nie uczacych sie za granica musza jezdzic nawet na staze do zespolow z europy aby czegokolwiek sie nauczyc
-
Cytat:
Oto tym sposobem co roku otrzymywalibyśmy szeregi młodych, świetnie wyszkolonych zawodników, którzy podejmujac odpowiednie decyzje od najmłodszych lat, dzięki sumiennej pracy mogliby dochodzić do dużych sukcesów, nie tak jak jest teraz.

A niby teraz tak nie jest ? jak w wieku 6-7 lat zechcesz grac w pilke nozna i pojdziesz do szkolki poprzez sumienna prace dostaniesz 6-1 od USA :F (braki ekwipunkowo-miejscowe)
- co do "draftu" to teraz jak zespol ma pieniadze to tez wzrasta konkurencja no i jest okienko transferowe...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Sergio
Nie ma szans na leczenie !!!
Nie ma szans na leczenie !!!

PostWysłany: Czw Lip 05, 2007 20:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

USA mi tu zaleciało... Jęzor Polski nie stać na tak kosztowną reforme- wprowadenie tych wszystkich druzyn, wyjazdy na mecze to są koszty nie do przeskoczenia dla większosci szkół. Poza tym druga sprawa to baza szkoleniowa, a raczej jej brak. Może i system ciekawy, ale niereelalny na dzien dzisiejszy. Poza tym gdyby liga była zamknięta to wątpie zebyśmy w Turku mogli cieszyć sie II liga... Może bylibyśmy w III albo IV. Małe miasta też powinny miec szanse zaistnieć w wielkim sporcie. Może i historii Radzionkowa nie znamy, ale zapytaj kogoś w Radzionkowie czy jej nie zna?? Z pewnościa sa dumni z tego, że klub występował w wyzszych ligach. Poza tym rywalizacja sporotwa tych najsłabszych nie miałaby sensu bo niby po co walzyc jak i tak nie spadniemy- wkońcu liga i tak jest zamknięta.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Paweł Sz.
Maniak
Maniak

PostWysłany: Czw Lip 05, 2007 20:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Orion napisał:
System slaby, zerzniety z USA niestety
-Lekkaatletyka obowiazkowa ? no way! jest za slaba marketingowo aby byla obowiazkowa.

Chodziło mi o to, ze lekkoatletyka by była nauczana, czy ćwiczona tak jak teraz, może źle to wyraziłem w słowach...

Orion napisał:
- system ten ksztalcilby przypakowanych i wyatletowanych debili niepotrafiacych pewnie nawet mowic po Polsku. Jesli chcesz zostawic sposob ksztalcenia taki jak jest teraz to niestety utworzy sie armia imbecyli niestety.

Oprócz trenowania w danych drużynach (czy w liceum czy w technikum), dany przyszły sportowiec i tak by się uczył tego co teraz, tylko by miał lepszy start w kariere sportową.

Orion napisał:
- zbyt duzo zmian jest potrzebnych aby go wprowadzic w zycie - zmiany w finansowaniu szkol, zmiany w ksztalceniu, zmiany w samych szkolach oraz stworzenie i wybudowanie nowych szkol (brak kasy)

No tutaj muszę sie zgodzić, że to jest słaby punkt tego systemu.

Orion napisał:
- zamkniete ligi to kleska USA - zwlaszcza gracze z MLS trenowani przez coachow nie uczacych sie za granica musza jezdzic nawet na staze do zespolow z europy aby czegokolwiek sie nauczyc

Myślę, ze polska myśl szkoleniowa by nie umarła...

Orion napisał:
A niby teraz tak nie jest ? jak w wieku 6-7 lat zechcesz grac w pilke nozna i pojdziesz do szkolki poprzez sumienna prace dostaniesz 6-1 od USA :F (braki ekwipunkowo-miejscowe)

Hehe, myślę, że w tym systemie łatwiej dostać sie na szczyty jeśli się ma umiejętności, spójrz na takiego Piechne, czy Błaszczykowskiego (gdyby nie wujek pewnie teraz był grał w III, albo jeszcze siedział w IV lidze...), dzięki rozgrywkom między college'ami takie sytuacje nie miałyby miejsca...

Orion napisał:
- co do "draftu" to teraz jak zespol ma pieniadze to tez wzrasta konkurencja no i jest okienko transferowe...

Hehe Jęzor, znowu ironizujesz, oh Ty dowcipnisiu Jęzor . Ty wiesz o co mi chodzi Jęzor .
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
BoNgO DrIvEr
Nawijkaaaaaaaaaa!!!
Nawijkaaaaaaaaaa!!!

PostWysłany: Pią Lip 06, 2007 16:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

system dający napewno dużo łatwiejszy start w świat zawodowego sportu, ale u nas raczej nieosiągalny. co juz zostało wczesniej powiedziane.
przede wszystkim na starcie dyskwalifikuje biedne szkoły z małych miasteczek i wsi, gdzie często nie mają pieniędzy nawet na sprzęt typu piłki, nie mówiąc już o sali gimnastycznej.
jestem za tworzeniem szkolnych drużyn i tego typu rozgrywkami ale w naszych warunkach wystarczyłyby dobre stypendia na AWFach dla wybitnych sportowców, bo przeciez nie kazdy rodzi się miszczem maratonu.
a propos maratonu - lekka atletyka dla wszystkich to stanowcza przesada. nigdy nie rozumiałem i nie lubiłem biegania dla biegania, a ćwicząc regularnie inne sporty znakomicie sobie z tym bieganiem radziłem na WFach (pozdro Mr Zańko Oczko ) co dowodzi że i bez lekkiej można być szybkim i wydolnościowo dobrym. poza tym po co test coopera szachiście albo chociaż kulomiotowi?
no i jeszcze jedno - w USA, gdzie mają podobny system sektor sportowy obraca taka ilością pieniędzy, że nasza dziura budżetowa jest przy tym śmieszna. u nas mistrzowie olimpijscy pracują na zmywaku na wyspach żeby mieć co jeść (patrz Agata Wróbel Yyyy...)
pozdro dla optymistów! Uśmiech

peace Cool
Powrót do góry
robertocarlos
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Pią Lip 06, 2007 20:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A mi osobiście bardzo by się podobało, gdyby wprowadzono rozgrywki miedzyuczelniane...moze nie na taką skalę jak w USA bo wiadomo, że nie mamy takich możliwości, ale od czegoś nalezałoby zacząć.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum hydepark Strona Główna -> Polityka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: