« Turek.net.pl Regulamin HydeParku       
   HydePark - www.hp.turek.net.pl
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Aktualnosci Turek
Aktualnosci
Pogoda Turek
Pogoda
Praca Turek
Praca
 FAQFAQ   CzatCzat   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Niepodległe Kosowo

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum hydepark Strona Główna -> Polityka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
derek
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Pią Lut 22, 2008 00:35    Temat postu: Niepodległe Kosowo Odpowiedz z cytatem

Czy Polska powinna uznać niepodległość Kosowa? Uważam, że to duży błąd iż nie jesteśmy solidarni z Serbią. Nie możemy wpisywać się w jakiś nurt polityki UE w tym względzie, a skoro to już ma miejsce, to powinniśmy się z takiego stanowiska wycofać.

Admin: wydzieliłem temat, bo może on rozwinąć się w bardzo ciekawym kierunku. Zachęcam do dyskusji Uśmiech
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kraina_cienia
Maniak
Maniak

PostWysłany: Pią Lut 22, 2008 00:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem powinniśmy zostać neutralni (jeśli neutralność w dzisiejszych czasach jest możliwa). Tak naprawdę nic nam do tego.
Nie wiem dlaczego ale taka sytuacja zawsze kojarzy mi się z Polską...tzn Ślązacy będą chcieli mieć swoje małe państewko, a może dołóżmy do tego wolne miasto Gdańsk...
Powrót do góry
polonus
Nie ma szans na leczenie !!!

PostWysłany: Pią Lut 22, 2008 10:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wczoraj w nocy TVP 2 pokazała prawde o Kosowie.

Było to celowa późna pora. W programie tym wzięli udział tez obserwatorzy ONZ. Ich relacje i pokaz filmów były zatrważające, co muzułmańska dzicz robiła na oczach KFOR i amerykańskich żołnierzy.
Nie tylko niszczono i palono zabytki (700 letnie) świadczące o przynależności terenu, profanowano miejsca kultu religijnego, ale też MORDOWANO serbską ludność. Rezolucja ONZ nakazywała ochronę i obronę, a żołnierze na to nie reagowali.
Jest jeden wniosek, ze to było celowe i podjęte z premedytacją działanie amerykanów i UE . Mało tego...do ostatniej chwili oszukiwano Serbów, że jak wykonają polecenia USA i UE to ci ostatni ich wesprą. Serbowie tego dokonują i ... 10 dni później trąca kolebkę swojej państwowości!!!Tam ponad 1000 lat temu powstał właśnie SERBIA! Największym zdrajcą na forum okazał się eurodeputowany Syriusz Wolski. Stwierdził, ze nie jest to ważne !! Jest to teraz teraz teren albańczyków, którzy wraz z Mussolinim i Hitlerem wymordowali rdzenna ludność serbska i tam się osiedlili! Dziś rano w TVP szef PO Chlebowski oświadczył, że wbrew woli narodu rząd we wtorek uzna KOSOWO!

Cytat:
http://wiadomosci.onet.pl/1697320,12,item.htmlGniew w USA i ONZ, Bośnia i Hercegowina bliska rozpadu.
Obradujący w Banja Luce na północy i Bośni i Hercegowiny parlament Republiki Srpskiej (RS), wchodzącej w skład wieloetnicznego państwa Bośnia i Hercegowina, zapowiedział możliwość secesji z tego państwa.

Zgromadzenie Serbów Bośni zagwarantowało sobie "prawo" do wystąpienia z Bośni i Hercegowiny, jeśli ONZ i większość krajów Unii Europejskiej uzna niepodległość Kosowa.

Zaraz w kolejce do "niepodległości" ustawią się różne enklawy narodowe
w Hiszpanii, Rumunii, no i enklawy rosyjskie w państwach bałtyckich i na Kaukazie.
Oj też żandarm amerykański szarogęszący się na całym świecie
może wywołać wiele konfliktów i przyszłą wojnę światową!
Stworzono precedens, to będzie wrzało w różnych częściach świata.

Skoro amerykanie są tacy skłonni do samostanowienia wielu narodów,
to czemu nie pozwalaja na powstanie państwa palestyńskiego czy kurdyjskiego? Te narody są o wiele liczniejsze!!!
Cytat:
http://wiadomosci.onet.pl/3220555,relacjetv.html "My zawsze wspieramy niepodległość"
Prof. Władysław Bartoszewski ustosunkowuje się do deklaracji o niepodległości Kosowa.

Jakoś odnośnie Palestyny takich deklaracji ww euromatołek nie składał.

Ostatnio zmieniony przez polonus dnia Pią Lut 22, 2008 11:21, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
derek
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Pią Lut 22, 2008 10:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kraina_cienia napisał:
Moim zdaniem powinniśmy zostać neutralni (jeśli neutralność w dzisiejszych czasach jest możliwa). Tak naprawdę nic nam do tego.
Nie wiem dlaczego ale taka sytuacja zawsze kojarzy mi się z Polską...tzn Ślązacy będą chcieli mieć swoje małe państewko, a może dołóżmy do tego wolne miasto Gdańsk...

Mi podobnie ta sprawa się kojarzy. Kosowo to rdzennie serbskie ziemie, a to, że Albańczyków jest tam więcej niż Serbów to nie powód aby tworzyć oddzielne państwo. Problem w tym, że tutaj nie możemy być neutralni. Albo uznajemy Kosowo za niepodległe, albo nie nawiązujemy kontaktów dyplomatycznych z Kosowem i tym samym jesteśmy solidarni z Serbią.
Powrót do góry
haze
Szef wszystkich szefów

PostWysłany: Pią Lut 22, 2008 11:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadza się - neutralnymi pozostać nie możemy, musimy się opowiedzieć za lub przeciw...
Sprawa jest bardzo złożona, bo patrząc od strony konkretnego przypadku Kosowa, Serbowie mają rację. To Albańczycy (muzułmanie - bo nie da się bez kwestii religijnej) osiedlili się na terenach Serbskich, w różny sposób zmarginalizowali rdzenną ludność a teraz chcą przywłaszczyć sobie jak by nie było serbski od zawsze obszar....
Spoglądając jednak od strony politycznej trzeba mieć na uwadze całokształt i rozważać sprawę wielopłaszczyznowo. Jak nie uznamy Kosowa (co wydaje się tutaj słuszne) to damy też jasny sygnał poparcia dla polityki takiej np. najmocniej protestującej Rosji, która grozi już użyciem siły.... a ma wprawę, co pokazała między innymi krwawo tępiąc niepodległościowe dążenia Czeczeńców. Powinniśmy wyczekać ile się da, poobserwować rozwój wydarzeń - zważywszy też naszą równie zakręconą historię
Powrót do góry
polonus

PostWysłany: Pią Lut 22, 2008 11:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie można tego faktu rozpatrywać w kategoriach stania po stronie USA czy Rosji.
To właśnie USA i UE (głowne państwa uznały Kosowo: Niemcy - autorzy rozpadu Jugosławii, Francja, Włochy, Wlk Brytania, Hiszpania powiedziała - nie) tworząc wolne Kosowo wywołały ten konflikt. To właśnie dało Rosji pole do odwetu. Teraz maja wolną rękę do zawłaszczenia swoich licznych enklaw w krajach bałtyckich, wschodniej Ukrainie i Kaukazie.
Ponadto kwestia tzw tarczy też pogłębia ten konflikt, gdzie Polska stawiana jest pod ścianą przez amerykańskich negocjatorów.
Cytat:
http://wiadomosci.onet.pl/1697229,11,item.html
"rząd jest rozczarowany amerykańskimi propozycjami z ostatnich tygodni". Nie szły one ani o krok w kierunku naszych żądań, by w zamian za tarczę Amerykanie włączyli się w modernizację polskiej armii i m.in. przekazali nam baterie obrony przeciwrakietowej Patriot. Polska oczekuje przyjęcia przez USA rozpisanego na wiele lat programu pomocy wojskowej wartego 20 mld dol.
Jeden z rozmówców "GW" stwierdził wręcz, że propozycje USA były "aroganckie w tonie". Zdumienie budziło też to, że Amerykanie wytyczyli daty zakończenia kolejnych etapów negocjacji, stawiając polską stronę pod ścianą.

Czy mamy się narażać w imię amerykańskiego interesu?

Czyżby zaczynała się w tym samym miejscu następna nieparzysta wojna światowa?
Powrót do góry
nicpon
Szef wszystkich szefów

PostWysłany: Pią Lut 22, 2008 12:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polonusie, co do opisywanych przez Ciebie przestępstw dokonywanych przez Albańczyków (nie podoba mi się określenie "dzicz"), to wiedz, że mogła to być akcja odwetowa za ludobójstwo, którego Serbowie dokonali na Albańczykach. Kiedy trwała akcja zbrojna NATO, mająca zmusić Serbów do zaprzestania ludobójstwa, w Turku przebywał pewien pół-serb (jego matka pochodzi z naszego pięknego miasta), który opowiadał jak to należy zabić wszystkich "Albańców", że trzeba zatruć rzeki itp. Sam wkurzał się, że NATO nie pozwala im "oczyścić" regionu.... Nie oceniam go, przytaczam te słowa jako dowód, że tamtejszy konflikt jest zbyt złożony abyśmy z perspektywy Polski mogli opowiedzieć się po którejś ze stron. Przypomnijmy sobie zagadnienia "Kotła bałkańskiego" z historii. Na dzień dzisiejszy trudno stwierdzić kto jest najbardziej winny. I jedni drudzy mają krew na rękach. Bez pomocy ONZ w tym regionie nigdy nie zapanuje pokój.
Powrót do góry
Tomaszek
Straszna gaduła
Straszna gaduła

PostWysłany: Pią Lut 22, 2008 14:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla mnie to strasznie złożona sprawa z tym Kosowem. Obiektywnie patrząc zawsze racja leży po środku. Mnie osobiście się nie podoba, że ludzie mogą zabijać w imię swojej sprawy, ba nawet w imię swojej religii. Niestety ludzie mają chyba we krwi, to że potrafią wspólnie żyć. Sądzę, że należałoby się wstrzymać z uznaniem Kosowa. Z jednej strony Unia i USA a z drugiej Rosja. Na prawdę ciężko powiedzieć co zrobić, tym bardziej, że już zaczynają się ZBROJNE GROŹBY. Zszokowany Ja chciałbym jeszcze troszkę pożyć Jęzor
Powrót do góry
Sergio

PostWysłany: Pią Lut 22, 2008 20:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po pierwsze umieszczenie tego tematu w dziale Polityka nie za bardzo mi sie podoba. Zalatuje tutaj sporem politycznym, a chyba nie w ten sposób chcielibyśmy dyskutować o sprawie Kosowa. Duż bardziej przyzwoitym działem byłyby Aktualności, albo Ambitne tematy. W moim odczuciu pozwoliłoby to uniknąć debaty politycznej, a cała dyskusje sprowadziło do merytorycznych argumentów...

A co do samej sprawy Kosowa. Myślę, że Polska powinna dać sobie nawet pół roku na podjęcie decyzji. Sprawa jest jeszcze zbyt świeża i budzi zbyt wiele emocji. Mamy to szczęscie że nie jesteśmy mocarstwem i tak naprawde z naszym zdaniem inne państwa nie liczą sie tak bardzo jak chociażby ze zdaniem Rosji czy USA. To pozwala nam podejśc do tej sprawy z dystansem i nie wymusza na nas szybkiej decyzji- która może okazac się w przyszłości błedna. Lepiej poczekać, az emocje nieco opadną, a cała sytuacja nabierze jakis kształtów pozwalających spokojnie i madrze podejśc do tematu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Marian_
Maniak

PostWysłany: Pią Lut 22, 2008 23:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie mam zdania... nie znam historii tej ziemi, nie mnie się wypowiadać w kwestii "uznać, czy nie ".

Ale tutaj w Oslo spotkałem Albano z Kosowa... na słowo "Serb" ruch ręką, znaczący podcięcie gardła... to podobne do słów Nicponia... tylko odwrotny kierunek nacji...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Nobody
Szef wszystkich szefów

PostWysłany: Sob Lut 23, 2008 11:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trudno mi sie jednoznacznie wypowiedzieć w tej kwestii. Z jednej strony ludnośc Kosowa powinna mieć autonomię, ale czy własne państwo? Za nimi moga ość inne prowincje które chcą być samodzielne. I napewno nie Slązacy u nas bo miesiąca by nie przeżyli. Chodzi mi raczej o Basków w Hiszpani, być może Katalończyków, Osetia w Gruzji, chociaż ona niby jest juz państwem od chyba 17 lat lecz uznaje ją tylko Rosja.
Z drugiej strony to Kosowo historycznie dla Serbii jest tym czym dla nas np. Grunwald, czy Gniezno - kolebka państwa. Poza tym niepodległości chcą tylko muzulmanie zamieszkujący Kosowo bez poszanowania praw mniejszości Serbskiej. No i wreszcie w mieszakńcom Kosowa raczej nie chodziło o własne państwo tylko o to aby oddzielić się od Serbii. Wszedzie były widoczne (i nadal są) fagi Albańskie, a nie symbole Kosowa. Chociaż to może mało realne to jednak myśle że Kosowo kiedy już zostanie uznane przez wiekszośc państw może zadecydować o przyłączeniu do Albanii. Myśląc o Kosowie zawsze przychodzi mi na myśl Albania Jęzor
Najlepiej być tutaj neutralnym, co z tego że uznamy Kosowo jak Serbia nadal ma je w soich granicach, nie ma sensu kłócić sie z Serbią. Patrząc na to ekonomicznie to jednak z dobrych kontaków z Serbią możemy miec więcej korzyści niż z uznania Kosowa.
Powrót do góry
derek
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Sob Lut 23, 2008 19:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W 2007 roku minister Radosław Sikorski mówił:

Byłem dwa lata temu w Kosowie i tam są w miasteczkach całe dzielnice wypalonych domów serbskich i nowe, złocone meczety wybudowane za wahhabickie, saudyjskie pieniądze. I moje pierwsze pytanie jest takie: czy ktoś w ogóle monitoruje naturę kosowskiego islamu i tego typu inwestycje?

Moje drugie pytanie jest następujące:jakie są gwarancje, że te wspaniałe zabytki chrześcijańskiej historii, które tam są enklawami serbskimi, w jakimś momencie nie zostaną zniszczone, że one będą bronione?

I wreszcie trzecie pytanie:czy nasi żołnierze mają tam - wiem, że może powinienem do siebie je skierować, ale po prostu tego nie wiem - prawo użycia broni, aby nie doszło do incydentów, takich jak te, gdzie wojska niemieckie nie obroniły Serbów i klasztorów, gdy doszło do zajść trzy lata temu bodajże w marcu? Nie chciałbym, abyśmy doznali takiego wstydu, że nasi żołnierze nie mają prawa do użycia broni w obronie ludzi, których bezpieczeństwo im powierzyliśmy.

Stefan Niesiołowski:

W pełni zgadzam się z dość pesymistyczną opinią pana senatora Sikorskiego, choć nie zdawałem sobie sprawy, że jest aż tak źle. Wiedziałem, że ten kraj się islamizuje, ale że to jest tego rodzaju ocena i jeżeli tak jest, a wygląda na to, że tak jest, to po prostu jest źle. Wspieramy działania dość lekkomyślne, krótkowzroczne i ściągamy sobie... To jest pytanie, czy dziadkowie się mogą zadłużać na poczet wnuków, bo za to oni mogą płacić cenę, jeżeli będziemy tam budować taką islamską enklawę, przecież tego rodzaju informacje o prześladowaniach Serbów napływają do nas i to jest fakt. Jeżeli dopuszczamy fragmenty Europy do islamizacji, bo państwa islamskie nie wykazują żadnej pod tym względem wzajemności i za ochrzczenie dziecka, nawrócenie się czy przejście na chrześcijaństwo, porzucenie islamu często płaci się głową. Nie bądźmy tak dobroduszni i lekkomyślni w sprawie islamizacji Europy.

Pytanie: Czyżby w ciągu kilku miesięcy czołowi politycy PO zmienili swoje zdanie?
Powrót do góry
derek
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Sob Lut 23, 2008 19:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przepraszam za niechcące wstawienie drugi raz tego samego postu.
Powrót do góry
Nobody
Szef wszystkich szefów

PostWysłany: Nie Lut 24, 2008 11:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To jest nie ważne czy zminili zdanie czy nie. Prezydent chyba odrazu chciał uznania niepodległości Kosowa, prawda?
Powrót do góry
derek
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Nie Lut 24, 2008 12:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nobody napisał:
To jest nie ważne czy zminili zdanie czy nie. Prezydent chyba odrazu chciał uznania niepodległości Kosowa, prawda?

Dla mnie istotne bo to świadczy o wiarygodnści tych polityków. Prezydenta stanowisko jest dla mnie jasne. Choć wolałbym żebyśmy nie uznawali niepodległości Kosowa. Sprzeczne to jest ze zdrowym rozsądkiem i przyniesie nam więcej strat niż korzyści.
Powrót do góry
haze
Szef wszystkich szefów

PostWysłany: Nie Lut 24, 2008 12:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

derek napisał:

... Dla mnie istotne bo to świadczy o wiarygodnści tych polityków...

A czym podważają swoją wiarygodność ???
Dalej twierdzą, że uznanie Kosowa nie jest ok wg Serbów, jest jkrzywdzące dla chrześcijan itd... tyle, że naszym gwarantem bezpieczeństwa jest NATO, należymy do rozdania, które uznało już Kosowo ....
Dobrą propozycją wydaje się wizyta wysokiego urzednika państwowego w Serbii, przeprowadzenie konkretnej, wyważonej rozmowy wyjaśniające i dopiero uznanie Kosowa ... nie ma wyjścia, trzeba uznać
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum hydepark Strona Główna -> Polityka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: