« Turek.net.pl Regulamin HydeParku       
   HydePark - www.hp.turek.net.pl
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Aktualnosci Turek
Aktualnosci
Pogoda Turek
Pogoda
Praca Turek
Praca
 FAQFAQ   CzatCzat   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Święta święta i (na szczęście) po świętach

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum hydepark Strona Główna -> Dla pustakuf i taboretuf
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mopek
Stara Gwardia

PostWysłany: Sob Gru 27, 2014 10:58    Temat postu: Święta święta i (na szczęście) po świętach Odpowiedz z cytatem

Nikt w tym roku nie zakładał, żadnego tematu z życzeniami (gdzie za darmo można byłoby ponabijać posty Oczko ) więc faktycznie - forum umarło. Lecz nie o tym ten temat.

Jak spędziliście święta, czy jest to dla Was wspaniały czas a może raczej męczarnia. Czy jest jeszcze coś takiego jak świąteczna atmosfera czy pogoń za towarami w sklepie i nerwy już dawno to wszystko zniszczyły? Czy to dawanie prezentów i przyjmowanie ich sprawia Wam jeszcze radość?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Sob Gru 27, 2014 12:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To ja podbijam jeszcze jedno pytanie - jak u Was wygląda Wigilia? Czy macie jakieś swoje rodzinne zwyczaje, jakie potrawy itd.? Zawsze mnie to tak jakoś ciekawi Uśmiech.

Ja podzielę się swoją opinią, jak będę miała chwilkę więcej czasu - teraz pora do sklepu, w końcu dwa dni były zamknięte Jęzor.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Paweł Sz.
Maniak
Maniak

PostWysłany: Sob Gru 27, 2014 13:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja święta bardzo lubię za dobre jedzenie, którego nie muszę sam robić Oczko.
Szczególnie, że od jakiegoś czasu mam dwie "wigilie", jedną w swojej rodzinie (po wielkopolsku- makiełki, kartofle etc.) a drugą w rodzinie mojej dziewczyny, którą obchodzą na modłę zabużańską z wszelkimi tego "konsekwencjami" takimi jak biała kiełbasa na masełku, barszcz po ukraińsku na zmianę z zupą grzybową, bliny, kutia z makiem Uśmiech.
Także dla mnie wigilia to przede wszystkim dobre jedzenie i możliwość zobaczenia ludzi, których widzę często tylko jeden raz do roku.
Prezenty? Zawsze kupuję na początku listopada Uśmiech. Wiem +/- co każda osoba chciałaby dostać i nie jest to dla mnie problem Uśmiech.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
GŁ@BU$
Digital Adv. Technikułe
Digital Adv. Technikułe

PostWysłany: Sob Gru 27, 2014 14:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja od zawsze to kolacja wigilijna w rodzinnym gronie. Atmosfera z roku na rok troszkę się zmienia. Ale nadal są to rodzinne i spokojne święta w moim domu. Na szczęście jakoś ta komercja i pogoń 'zakupowa' nie zdominowała przygotowania do świąt. Tradycyjne potrawy, prezenty akurat robię, ale jak już to kupuje 'pewniaki'.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
nicpon
Szef wszystkich szefów

PostWysłany: Sob Gru 27, 2014 16:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja uwielbiam Boże Narodzenie. Jako dzieciak czekałem na prezenty, jedzenie i choinkę, teraz przygotowania wyglądają inaczej - oglądam w sklepach bombki, planuję jak przystroić dom (szkoda tylko, że lampki zewnętrzne są takie drogie, ale za parę lat będę mieć ich tyle, żeby przystroić cały przód lol ). Razem z żoną planujemy menu, prezenty dla rodziny. Dotąd na święta jeździliśmy do jednej rodziny i do drugiej. W tym roku było wyjątkowo - po raz pierwszy to my zorganizowaliśmy święta. Przyjechała rodzina z Turku, przybyli teściowie. A że dom w miarę nowy, to jeszcze 2 dni przed wigilią latałem z pianką i montowałem ościeżnice, wstawiałem drzwi do niektórych pokoi. Tegoroczna organizacja pochłonęła masę wysiłku, ale warto było. Święta minęły, w miarę urządzone pokoje zostały Oczko

Co do menu, to było łączone - trochę tradycyjnych potraw z mojej strony (zupa grzybowa, śledzie w oleju z pastą pomidorową, kutia - to robiłem ja, byłoby więcej, ale prace wykończeniowe mnie pochłonęły), od strony żony to pierogi, wielkopolskie śledzie w śmietanie z pyrami, barszczyk (dwie zupy - kto bogatemu zabroni). Trochę nowości, typu ryba po grecku (której podobno Grecy na oczy nie widzieli, ale to szczegół). Zobaczymy co się przyjmie na kolejne lata.

W tym roku postanowiliśmy stworzyć "nową świecką tradycję" i przed samą kolacją wigilijną odpaliliśmy Skype i złożyliśmy sobie życzenia z rodzinką z Gdańska, zobaczyliśmy się, chwilę pogadaliśmy. W planach była jeszcze pasterka, ale tradycyjnie otworzyliśmy z wujasem butelki z wyrobami z ostatniego roku (właściwie to on zawsze coś otwierał, ale w tym roku i ja dołączyłem do grona winiarzy) i tak jakoś nie było komu prowadzić auta, a poza tym nie godzi się iść do kościoła pod wpływem Uśmiech

Wczoraj goście pojechali, my jesteśmy padnięci, ale zadowoleni. Szczerze mówiąc nie bardzo rozumiem, kiedy ktoś mówi, że nie lubi świąt. Może po prostu nie lubi sprzątać, gotować, albo nie znosi swojej rodziny?
Powrót do góry
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Sob Gru 27, 2014 17:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U mnie na Wigilię są tradycyjne potrawy, z moją ulubioną zupą grzybową na czele. Przed kolacją czytany jest krótki fragment z Pisma Św. i dzielimy się opłatkiem, a po kolacji zwykle przychodzi czas na trzynastą potrawę wigilijną - mandarynki Jęzor. Od kilku lat nie opuszczam też Pasterki. Lubię Święta Bożego Narodzenia, chociaż przyznam szczerze, że jakoś bardziej wczuwam się w Wielkanoc. Prezenty kupuję zawsze na ostatnią chwilę, choć co roku sobie obiecuję, że tym razem rozłożę to w czasie Oczko. W tym roku chyba udało mi się trafić w gust wszystkich.

nicpon napisał:
śledzie w oleju z pastą pomidorową

Czyżby wg przepisu z Twojej strony internetowej? Jęzor
Powrót do góry
nicpon
Szef wszystkich szefów

PostWysłany: Sob Gru 27, 2014 17:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Małgosia napisał:
nicpon napisał:
śledzie w oleju z pastą pomidorową

Czyżby wg przepisu z Twojej strony internetowej? Jęzor
Te same Uśmiech
Powrót do góry
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Sob Gru 27, 2014 17:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak właśnie coś kojarzyłam - nigdy nie jadłam ich w takiej postaci, więc może kiedyś się zmobilizuję i zrobię Jęzor. Zapomniałam jeszcze wspomnieć o kompocie z suszonych owoców, który bardzo lubię, a piję tylko raz do roku.

A kolędy śpiewacie, lubicie? Macie jakieś ulubione i nielubiane?
Powrót do góry
Mopek
Stara Gwardia

PostWysłany: Sob Gru 27, 2014 17:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja nie lubie Świąt.
Drażni mnie ta cała atmosfera z bieganiem po sklepach, robieniem ogromnych zakupów i tak na prawdę wywalaniu pieniędzy trochę w błoto. W domu musi się błyszczeć (bo co goście powiedzą). Każdy jest nerwowy i dużo nie potrzeba aby się pokłócić nawet o byle pierdołę.
Wigilia to dla mnie tak lepsza kolacja. Nie śpiewa się u nas kolęd (całe szczęście bo ich też nie lubię Oczko) jedynie gra coś z płyty czy tam z TV. Składanie co roku takich samych sztucznych życzeń i bach do jedzenia. Opchać się do oporu i przed TV. Takie są moje święta. Jedyna radość taka, że w pierwszy dzień świąt tata ma urodziny to czasem ktoś z rodziny przyjedzie i kończy się to piciem i jedzeniem Oczko
Drugi dzień świąt to dla mnie takie "dogorywanie". Trzeba dojeść reszte bo sie zepsuje gdyż nie ma gdzie postawić. Leczy się ewentualnego kaca. Dzień przed TV lub komputerem (ciężko mi jest wtedy zmobilizować się do biegania czy tam na rower). I po świętach.
Prezenty jak prezenty. Zawsze dostaję słodycze i kase. Sam kupuje jakieś rzeczy raczej takie, które rodzicom się przydadzą w domu (nie, nie krawat czy skarpetki Jęzor). Nie wiem, może nie lubię świat dlatego też, że jest jak jest u mnie? Nie wiem.
Co do kolacji wigilijnej to nie wiem co jest z naszej tradycji a co nie. Ważne, żeby była zupa grzybowa, którą bardzo lubię no i kluski z makiem. To dwie najważniejsze rzeczy. Do tego mamy karpia, śledzie w śmietanie z ziemniakami, kapustę z grochem. W sumie to nawet nie pamiętam co jeszcze. AA! Winko i mandarynki to też podstawa;)
Powrót do góry
Brain
Digital Adv. Technikułe
Digital Adv. Technikułe

PostWysłany: Sob Gru 27, 2014 19:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja święta lubię ale coraz mniej
niestety moja praca skutecznie zabija mi ducha świąt
(niedziela przed świętami w pracy, wigilia w pracy) więc w sumie raptem dostaję dzień wolnego ekstra...
z roku na rok widzę więcej i więcej konsumpcji i zabiegania a niżeli wyciszenia, spotkania w gronie rodziny i odpoczynku
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Paweł Sz.
Maniak
Maniak

PostWysłany: Nie Gru 28, 2014 06:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Małgosia napisał:
(...) że jakoś bardziej wczuwam się w Wielkanoc.

Ja jestem po stronie "wyższości świąt Wielkiej Nocy nad...", zwyczajnie na Wielkanoc jedzenie jest jeszcze lepsze lol

Kolędy mam tylko murzyńskie na winylach.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Nie Gru 28, 2014 19:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No tak, Wielkanoc nie jest postna Oczko. U mnie tak, jak u Mopka - w pierwszy dzień Świąt dojada się to, co zostało z Wigilii (a zostaje zawsze sporo). Zwykle po Wigilii szliśmy z rodziną na spacer, ale w tym roku pogoda wybitnie nie zachęcała. Świąt nie trzeba lubić, ale jeśli problemem jest brak klimatu, to można się jakoś postarać, żeby klimat się pojawił. Nie trzeba wiele, czasem wystarczy postarać się spędzić te dni inaczej niż zwykle - np. mniej komputera, telewizora itd. Ja bardzo lubię kolędy, ale też nie śpiewam - popis moich umiejętności wokalnych zapewne bardzo skróciłby kolację Jęzor.
Powrót do góry
majki
Advanced Technikułe
Advanced Technikułe

Skąd: jedna, jedyna osada stawiająca nieugięty opór najeźdźcom

PostWysłany: Wto Gru 30, 2014 17:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Małgosia napisał:
No tak, Wielkanoc nie jest postna Oczko.

Święta Bożego Narodzenia również do postnych nie należą przecież.
Powrót do góry
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Wto Gru 30, 2014 20:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chodziło mi o Wigilię.
Powrót do góry
majki
Advanced Technikułe
Advanced Technikułe

Skąd: jedna, jedyna osada stawiająca nieugięty opór najeźdźcom

PostWysłany: Czw Sty 01, 2015 18:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Małgosia napisał:
Chodziło mi o Wigilię.

W Wigilię również nie obowiązuje post, zgodnie z prawem kanonicznym Kościoła Katolickiego, inna kwestia to po prostu tradycja poszczenie w ten dzień.
Powrót do góry
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Czw Sty 01, 2015 19:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadza się, nakazu postu nie ma. Ale rozmawiamy tutaj właśnie o potrawach tradycyjnych - a te, przynajmniej w naszym regionie, są postne.
Powrót do góry
Mopek
Stara Gwardia

PostWysłany: Wto Sty 06, 2015 07:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jak podchodzicie do dzisiejszego "Święta"?
Dla mnie tylko fajnie, że jest wolne w pracy.
Poza tym trochę nie rozumiem jaki jest tutaj powód do świętowania w tym dniu.
Wychwalać Trzech Króli? Bo przynieśli jakieś podarunki? Nie rozumiem tej tradycji.
Powrót do góry
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Wto Sty 06, 2015 10:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak naprawdę ani nie wiadomo ilu ich było, ani raczej nie byli to królowie - Ewangelia wspomina o "Mędrcach (magach) ze Wschodu" Oczko. "Trzech króli" jest potocznym, ludowym określeniem tego święta. Nazwa "oficjalna" to Objawienie Pańskie - dzisiejsza uroczystość upamiętnia właśnie to, że Bóg objawił się światu, w postaci narodzonego Jezusa. Skąd więc powiązanie dzisiejszego dnia z "trzema królami"? Są oni uznawani za reprezentantów świata pogańskiego - dlatego ich spotkanie z Jezusem traktuje się jako objawienie Boga dla pogan.
Powrót do góry
Mopek
Stara Gwardia

PostWysłany: Sob Sty 10, 2015 08:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niemniej uważam, że jest to święto tak na prawdę niepotrzebne - by robić z tego taką wielką ceremonię - ale cóż. Nie wszystko będzie w tym kraju tak jak ja bym chciał Oczko

Teraz pozostaje nam czekać na kolejny wysyp świątecznych króliczków, zajączków itp
Powrót do góry
nicpon
Szef wszystkich szefów

PostWysłany: Sob Sty 10, 2015 12:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli o mnie chodzi to wolne na Trzech Króli jest mi zupełnie nie potrzebne. Z resztą i tak go nie zauważam, bo zamknięcie roku jest tak pochłaniające, że i tak trzeba iść do pracy.
Rozumiem dawne tradycje związane z tym świętem, ale teraz czasy się trochę zmieniły i sądzę, że warto dostosować się do współczesnych tradycji. Zamiast wolnego w Trzech Króli wolałbym wolną od pracy Wigilię. Ciekawe, że nawet protestanccy Duńczycy mają święto 24 grudnia, a katolicka Polska każe ludziom zapierniczać do roboty.
Powrót do góry
Małgosia
Nas nie dogoniat

PostWysłany: Sob Sty 10, 2015 13:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mopek napisał:
Niemniej uważam, że jest to święto tak na prawdę niepotrzebne - by robić z tego taką wielką ceremonię - ale cóż.

Zależy, który kalendarz brać pod uwagę. Jeżeli liturgiczny, to kładzenie dużego akcentu na tę uroczystość jest jak najbardziej uzasadnione. Objawienie Boga poganom było czymś zupełnie przełomowym. W czasach przedchrześcijańskich w ogóle nie istniała jakakolwiek kategoria zbawienia dla pogan albo jakiejś formy kontaktu niewierzących/innowierców z Bogiem - zbawienie i wiara były przeznaczone tylko dla narodu wybranego. Oczywiście "Mędrcy ze Wschodu" pewnie nie zdawali sobie z tego sprawy, to zostało objaśnione już sporo później, ale wspominanie liturgiczne tego pierwszego akcentu włączenia pogan w historię zbawienia ciężko uznać za coś dziwnego.
A jeśli chodzi o dni wolne w kalendarzu świeckim, to tu już oczywiście można dyskutować. Często się spotykam z takim stanowiskiem, jak ma nicpoń - że zamiast 6 stycznia wolne powinno być w Wigilię. Tu można się spierać i pewnie obie strony będą miały swoje racje. Ja nie miałabym nic przeciwko, jakby i Wigilia, i Trzech Króli było wolne Jęzor.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum hydepark Strona Główna -> Dla pustakuf i taboretuf Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: